Aktuálně

Vážení návštěvníci,
srdečně vás zveme na XV. Žamberskou muzejní noc, která se bude konat v pátek
16. června 2023 od 18 hodin. Čeká vás beseda s panem Miroslavem Janovcem ml.
spojená s hudebním vystoupením Komorního seskupení přátel rodiny Janovcových
s hostem, houslovým virtuózem, Markem Balogem, který hraje nejen klasickou hudbu,
ale i jazz nebo hudbu filmovou. Od 19.15 se můžete těšit na komentovanou prohlídku výstavy „Zvuk času – 4 generace hodinářů ze Žamberka“, a poté využít možnost prohlídky stálé muzejní expozice, kde můžete vidět maketu Codexu gigas,
další knižní vazby z dílny pana Jiřího Fogla a Pavlíny Rambové a mnohem více.
Muzeum bude otevřeno do 21 hodin.
Těšíme se na vaši návštěvu.

muzejní noc 2023
Ďáblova bible 1

Codex Gigas, neboli Ďáblova bible, je svými rozměry největším známým rukopisem
na světě. V době svého vzniku, koncem 12. a začátkem 13. století, byly v Evropě pořizovány biblické opisy velkých rozměrů, ale žádný z nich nedosáhl takové velikosti, jako je tomu v případě Codexu Gigas. Vznik rukopisu je opředen mnoha pověstmi
a legendami, z nichž nejproslulejší je o hříšném mnichovi, jenž jej za pomoci ďábla napsal za jedinou noc a ďábla v něm také vyobrazil.

Rukopis budil zájem i v minulosti, proto není divu, že se dostal do kunstkomory
Rudolfa II., který byl známý také svojí sběratelskou činností. Po vpádu švédských vojsk do Prahy během třicetileté války zmizela část jeho sbírek a s ní i toto veledílo, které je dodnes uložené v Královské knihovně ve Stockholmu.
Přesto, že Codex Gigas vznikl v jedné malé zemi, stal se součástí světového kulturního dědictví.

Díky laskavosti paní Pavlíny Rambové byla do našeho muzea dlouhodobě zapůjčena maketa této unikátní památky, která vznikla v dílně uměleckého knihaře Jiřího Fogla
ze Žamberka.

Mohlo by se zdát, že výroba makety je nadbytečná, ale žádná fotografie nenahradí setkání s hmotnou podobou této knihy.

V neděli 14.5.2023 proběhla vernisáž výstavy Zvuk času - 4 generace hodinářů ze Žamberka. Děkujeme všem hostům a návštěvníkům za příjemné odpoledne. Doufáme, že jste si to užili stejně jako my. Pro prohlížení fotografií klikněte na přiloženou fotografii.

Zvuk času vernisáž

Banner k výstavě Zvuk času už má svoje místo a nová výstava vyhlíží cílovou pásku.
Aby vše bylo tak, jak má, v sobotu 13. 5. máme muzeum zavřené. Těšit se na vás budeme
v neděli 14. 5. v 15 hodin na vernisáži.

Muzeum

V neděli 14. května 2023 v 15:00 proběhne vernisáž nové výstavy „Zvuk času – 4 generace hodinářů ze Žamberka“. Na vernisáži si budete moci poslechnout hudební vystoupení s rodinou Janovcových. Na výstavě uvidíte historické i současné hodinky a hodiny ze sbírky rodiny Janovcovy. Nebude chybět hodinářská dílna, kvíz nebo dílna pro děti. Výstava potrvá do 10. září 2023.

Zvuk času plakát

Vážení návštěvníci, muzeum bude pro vás opět otevřeno od 2. května 2023 dle stanovené návštěvní doby. Otevřena bude stálá expozice.
V neděli 14. května v 15:00 proběhne vernisáž nové výstavy s názvem „Zvuk času“.
Domek Prokopa Diviše bude po celý měsíc květen z důvodu oprav uzavřen.

Zveme vás na přednášku pana PhDr. Radima Urbánka, která se uskuteční dne 27. dubna 2023 od 17.00 hodin v přízemí Městského muzea Žamberk. Pan Urbánek se zabývá vesnickými technickými stavbami, lidovou architekturou a historickými technologickými vybaveními. Během přednášky se seznámíte se zajímavými hospodářskými stroji jako je ruchadlo bratranců Veverkových, či žací stroj. Těšíme se na vaši návštěvu.

Stroje ve venkovském hospodářství

Hlavní sezóna muzea se pomalu blíží. Zapište si do kalendáře tato data a těšte se s námi. Další akce a doplňující informace sledujte na webu muzea nebo na facebooku.

aaa

Zveme vás na přednášku doc. PhDr. Marie Mackové, Ph.D., která se uskuteční ve čtvrtek 30. března 2023 v 17:00 hodin v přízemí Městského muzea Žamberk. Paní docentka k nám přijede již po druhé a přednášet bude tentokrát na téma Království bez soli.
Těšíme se na vaši návštěvu.

Království bez soli

Ve čtvrtek 9. března do našeho muzea opět zavítal pan Ing. Vykoukal s již třetí přednáškou o Izraeli, tentokrát na téma Pomoc Státu Izrael v letech 1948-1949.

vyk_iz
vyk_iz2

Zveme vás na přednášku Ing. Jaromíra Vykoukala, Československá pomoc Státu Izrael v letech 1948-1949, která se bude konat 9. března 2023 v 17:00 hodin v přízemí Městského muzea Žamberk. V listopadu 1948 vypukla mezi Židy a Araby válka, a jediná země na celém světě, která poskytla rozsáhlou pomoc, a to ve formě vojenské i politické, byla tehdejší Československá republika. Nenechte si ujít další přednášku pana Vykoukala. Těšíme se na vás.

Pomoc Státu Izrael

Tento týden nás čeká první přednáška letošního roku. Do muzea nás přijede navštívit pan inženýr David Rešl, který je vedoucí Oddělení Správy CHKO Orlické hory a jeho přednáška se bude týkat přírody Orlických hor. Přednáška se bude konat ve čtvrtek 16. února od 17:00 hodin v přízemí Městského muzea. Těšíme se na vás.

Příroda Orlických hor

11. Žamberský masopust

Zveme vás na tradiční žamberský masopust, který se bude konat 11. února 2023 od 10:00. Zahájení masopustního veselí se uskuteční na Masarykově náměstí u radnice, odkud vyrazí masopustní průvod v maskách po nové trase. Tímto zveme všechny zájemce, aby se k nám do průvodu v maskách připojili. Kromě průvodu po městě budou na parkovišti u Městského muzea prodejní stánky a zabijačkové pochoutky až do 15:00. Celá akce bude zakončena pochováním basy v Pivnici u Divadla.
Těšíme se na vaši účast.
Masopust 2023 plakát

Také už se těšíte? Tradiční žamberský masopust pořádaný Muzeem a Spolkem ochotníků se rychle blíží. Vše vypukne 11. února 2023 už v 10:00 hodin. Všichni se můžete přidat k průvodu v maskách.

Masopust 2022
pf 2023

Ve čtvrtek 8. prosince naše muzeum navšívila paní docentka Macková, která přednáší na Univerzitě Pardubice. Paní docentka hovořila o kočkách v dějinách lidské společnosti, o tom, jak byly vnímány a co symbolizovaly. Přednáška byla velmi zajímavá a my moc děkujeme za účast. Doufáme, že se s paní docentkou nevidíme naposledy.

Kočka a její cesta 2
Kočka a její cesta 1
Kočka a její cesta 3

Přestože se letos vánoční výstava nekoná, zveme vás na prohlídku pohyblivých betlémů. Budeme mít otevřeno od 13. prosince, na Štědrý den i na Boží hod.

Vánoční otevírací doba:
od 13.12. do 16.12. 9.00 - 12.00, 13.00 - 16.00
od 17.12 do 18.12. 14.00 - 17.00
od 19.12. do 23.12. 9.00 - 12.00, 13.00 - 16.00
od 24.12. do 25.12. 14.00 - 17.00

betlémy plakát

Zveme vás na přednášku doc. PhDr. Marie Mackové, Ph.D. "Kočka a její cesta v dějinách lidstva", která se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 17:00 hodin. Paní docentka přednáší na Univerzitě Pardubice, zabývá se dějinami každodennosti, správy i vojenství a také se věnuje regionálním dějinám, a to především se zaměřením na Orlickoústecko. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Kočka a její cesta

Fotografie z přednášky doc. Jiřího Hutečky, Ph.D - Násilí bez konce - Československo v dozvucích války. Děkujeme za účast.

Hutečka 04
Hutečka 03
Hutečka 01
Hutečka 02

Zveme vás na přednášku pana doc. Jiřího Hutečky, Ph.D.
"Násilí bez konce - Československo v dozvucích války 1918-1921", která se bude konat ve středu 30. listopadu od 17:00 hodin. Kromě konce první světové války v Československu a první léta existence Československa se dozvíte také o energetických krizích a ukrajinských státech, které v této době existovaly.

Československo v dozvucích války

Fotografie z přednášky PhDr. Radima Urbánka - Každý mlýn neklape

Mlýny 1
Mlýny 2
Mlýny 3
Mlýny 4

Minulost a přítomnost mlýnů v Městském muzeu Žamberk.

Máte rádi propojení minulosti s přítomností? Pokud se chystáte do muzea na přednášku „Každý mlýn neklape“ s vyprávěním PhDr. Radima Urbánka o historii mlýnů, budete se moci seznámit i s modelem mlýna, který byl vytvořen na 3D tiskárně ve společnosti Bühler CZ Žamberk.
Děkujeme firmě Bühler za zapůjčení a těšíme se na viděnou v muzeu ve středu 16.11.2022 (otevřeno bude již od 16:30 hodin).

Zveme vás na přednášku PhDr. Radima Urbánka "Každý mlýn neklape", která se bude konat ve středu 16. 11. 2022 v Městském muzeu Žamberk. Pan Urbánek bude hovořit o vodních mlýnech v blízkém okolí.

Plakát

Z rozhodnutí rady města je od 15. října 2022 činnost Městského muzea Žamberk omezena. V případě vážného zájmu jsou prohlídky možné po předchozí domluvě. Minimální kapacita návštěvníků je deset osob. Toto omezení se netýká přednášek/besed organizované muzeem.Fotografie z přednášky Ing. Jaromíra Vykoukala - Válka na Den usmíření

Jomkipur 13.10.
1.Jomkipur 13.10.

Zveme Vás na přednášku pana Ing. Jaromíra Vykoukala, která se bude konat ve čtvrtek 13. října v 17 hodin v Městském muzeu Žamberk. Těšíme se na návštěvu.

válka na den usmíření

Máme pro vás vyhodnocení soutěže "Kašpárek 2022". Všem zúčastěným děkujeme a výhercům blahopřejeme. Ceny a diplomy si, prosím, vyzvedněte po dohodě v Městském muzeu Žamberk (tel. 734 839 674) nejpozději do 15. října 2022.

Vyhodnocení zde
Kromě letní sezony (červenec, srpen) je muzeum o víkendech otevřeno pouze v době konání krátkodobých výstav. V měsíci září je otevřena stálá expozice, o víkendu je muzeum zavřeno.

Domek P. Diviše je v září otevřen o víkendech v sobotu a neděli od 14:00 do 17:00 hodin.


Domek P. Diviše je otevřen v sezóně květen až září. V červnu je otevřen o víkendech
v sobotu a neděli od 14:00 do 17:00 hodin.

V červenci a srpnu je otevřen v týdnu od úterý do pátka od 14:00 do 17:00 hodin,
pondělí je zavírací den.
V sobotu a neděli je otevřen od 14:00 do 17:00 hodin.

plakát - Výprava za loutkami

Využijte poslední možnost zhlédnout výstavu Výprava za loutkami.
Výstava potrvá do 11. září 2022.

loutrozalka
loutky_fot

Pro další fotky z pohádky Honza a drak klikněte na fotografii

Honza a drak
plakát - Výprava za loutkami

V muzejních sbírkách se nachází tento portrét od malíře Maxe Horba (1882 - 1907),
který je datován rokem 1905. Jeho rodina pocházela ze Žamberka. V tomto roce si připomínáme 140 let od jeho narození.

Max_Horb

Fotografie ze zahájení výstavy Výprava za loutkami

Výprava za loutkami 1

Výprava za loutkami 2
Výprava za loutkami 3

Srdečně Vás zveme na výstavu Výprava za loutkami, která bude zahájena vernisáží
v neděli 19. 6. 2022 v 15.00.

plakát - Výprava za loutkami

XIV. žamberská muzejní noc se uskuteční v pátek 10. června 2022 od 18:00 hodin.

plakát XIV. Muzejní noc
vrizeniDPD22

Fotografie z přednášky Vlci u nás.

vlcifoto
vlcip

Domek Prokopa Diviše vyhrál I. místo v krajském a II. místo v celostátním kole soutěže Památka roku 2021. Cena byla udělena za jeho rekonstrukci
v kategorii malá - rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH.

pamroku2
ANO11
ANO2
ANO3

Pro další fotografie z vernisáže výstavy klikněte na tento text

plakANo
čornej
čornej2

Výzva Žamberk - Svatební fotografie na výstavu v muzeu


Prosíme vás o zapůjčení (oskenujeme a vrátíme) nebo zaslání elektronicky
(sulcova@muzeumzamberk.cz) historických svatebních fotografií nebo
zajímavých fotek z nedávné minulosti, nejlépe ze svateb v Žamberku nebo ze
svateb osob, které tu žili nebo mají k našemu městu vztah. K fotografii prosím
přidejte krátkou popisku, jména osob, rok svatby nebo vtipný text, můžete i
celou historku. Případně uvítáme i manželské páry z Helvíkovic, Dlouhoňovic,
Lukavice, Kunvaldu aj. okolních obcí.
Také budeme rádi za foto „netradiční“ nebo „adrenalinové“, tj. něčím výjimečné svatby.
Máte-li zachyceny i některé svatební zvyky a tradice (rozbití talíře,
svatební polévka, krájení dortu, zátah, svatobrána), ozvěte se také.
Termín: do 10. dubna 2022. Děkujeme všem za spolupráci a budeme se těšit
na setkání na výstavě „Řekli si ano“ 24.4. – 5.6. 2022!

čornej

Přinášíme fotografie z přednášky Ing. Jaromíra Vykoukala o nejmohutnějších dělostřeleckých zbraních Rakousko-Uherské a Československé armády.

foto_děla
foto_děla2
plakatdela
Masopust 2022
10. masopust1
Masopust 2022

10. ročník žamberského masopustu (pro více fotografií klikněte na tento text)

plakát Masopust 2022

Již zítra se koná 10. žamberksý masopust.

Masopustní průvod půjde po trase:
Masarykovo náměstí - Pěší zóna - U kostela - Vojáčkovy sady - Školní jídelna - Statek u Novotných - Statek u Bednářů - Městské muzeum - pochování basy asi ve 13:30 hodin.

………………………………………………………………………………

V muzeu platí pravidlo rozestupů 1,5 metrů a nošení respirátorů.

………………………………………………………………………………

OTEVÍRACÍ DOBA - MĚSTSKÉ MUZEUM ŽAMBERK

květen – červen, září – říjenÚt - Pá 9.00 - 12.00 13.00 - 16.00
So - Ne* 14.00 - 17.00
červenec – srpen Út - Pá 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00
So - Ne* 14.00 - 17.00

*Víkendová otevírací doba platí i pro státní svátky (mimo pondělí).
Kromě letní sezony (červenec, srpen) je muzeum o víkendech otevřeno pouze v době konání výstav.

OTEVÍRACÍ DOBA - DOMEK PROKOPA DIVIŠE

květen - záříÚt - Pá 10.00 - 11.00 14.00 - 16.00
So - Ne 10.00 - 11.00 14.00 - 17.00

Přihlaste se k odběru novinek z našeho muzea (ZDE)
Aktuální plán akcí pro rok 2022 naleznete ZDE
Plán akcí 2022 JPG

………………………………………………………………………………

Vanoce2021
PF 2020

...................................................................................................................
23. 12. 2021

Vyhodnocení vánoční soutěže naleznete po kliknutí na tento text.

...................................................................................................................
13. 12. 2021

Zimní radovánky v Žamberku na přelomu 19. a 20. století, tzv. šlitáž.

Fotografie inv. č. A3765 z fotoarchivu MMŽ
A3765

...................................................................................................................
29. 11. 2021

Přinášíme fotografie ze sobotního zahájení XXII. vánoční výstavy.
XXII. vánoční - 1
XXII. vánoční - 2
XXII. vánoční - 3
XXII. vánoční - 5
XXII. vánoční - 7
XXII. vánoční - 6
XXII. vánoční - 8
XXII. vánoční - 9
XXII. vánoční - 4

...................................................................................................................
2. 11. 2021

Výtvarná soutěž – Zvonečky

Městské muzeum Žamberk vyhlašuje vánoční výtvarnou soutěž pro děti i dospělé na téma „Dříve, než zvonek zacinká“ (výroba zvonečků a zvonků z různých materiálů, zvonkohry, výrobky s využitím rolniček aj.)

Uzávěrka: 16. listopadu 2021
Nejkrásnější zvonečky budou vystaveny na vánoční výstavě v muzeu 28.11. – 22.12. 2021. Autory vítězných prací odměníme.

Další informace o soutěži naleznete zde.

...................................................................................................................

Luboš Kosohorský - plakát 2021
Srdečně Vás zveme na výstavu uspořádanou u příležitosti nedožitých 70. narozenin žamberského malíře Luboše Kosohorského.
Představeny budou studie, kresby a malby z autorova ateliéru, z muzejních sbírek a od soukromých sběratelů.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 23. října 2021 od 15:00.

Účast na vernisáži je podmíněna negativním testem na coronavirus nebo potvrzením o ukončeném očkování!

...................................................................................................................
15. 9. 2021

Přinášíme fotografie ze sobotních oslav 110. výročí založení našeho Městského muzea Žamberk. Oslav se účastnilo mnoho návštěvníků a hostů. Především pánové Jiří Slavík a René Inquort, kteří zahájili výstavu v 1. poschodí muzea. Děkujeme všem návštěvníkům, řečníkům a zástupcům města za přízeň a těšíme se na další společná setkání.

Další fotografie z akce naleznete ZDE.

110 let MMŽ - oslavy 1
110 let MMŽ - oslavy 6
110 let MMŽ - oslavy 5

...................................................................................................................
1. 9. 2021

110 let MMŽ výstava - plakát

Zveme vás na oslavy 110. výročí založení Městského muzea Žamberk

Oslavy 110 let MMŽ - plakát

Program oslav v sobotu 11. září 2021:


9:00 – 12:00 Muzeum
Prezentace práce řezbářů na parkovišti u muzea
Martin Petr – řezání motorovou pilou, kolekce loutek
Jan Prokopec – vyřezávání betlémových figurek

Výtvarná dílna – práce se dřevem, malování dřevěných vařeček

Soutěže v zatloukání hřebíků, hod špalkem, stavění pyramidy a další

Stezka pro děti i dospělé od muzea k rozhledně s plněním úkolů

9:00 – 13:00 U rozhledny
Lesní dílna paní hajné

9:00 – 19:00 Rozhledna
Výstava fotografií z jarní fotosoutěže v 1. patře

14:00 – 17:00 Domek P. Diviše
Pozvání přijal vynálezce P. Prokop Diviš, který bude vítat návštěvníky

15:00 Muzeum
Vernisáž za účasti Ing. Jiřího Slavíka a Mgr. René Inquorta, zpřístupnění výstavy 110 let muzea

17:00 Venkovní areál za muzeem
Ezopovy bajky – vystoupení loutkového divadla KaKá

Občerstvení SŠ gastronomická a technická Žamberk – káva a koláčky.

Vstupné dobrovolné.
Akce proběhne dle aktuálních platných vládních opatření. Změna programu vyhrazena.

...................................................................................................................
26. 7. 2021

Městské muzeum Žamberk zve rodiny s dětmi a všechny malé i velké na Odpoledne v muzeu s Merkurem, které se bude konat v sobotu 7. srpna od 14:00 v budově muzea a jeho okolí.

Těšit se můžete na soutěže, které prověří vaši zručnost, vytrvalost a rychlost. Dále jsou připraveny výtvarné dílničky, kde si budete moci sestavit model lokomotivy a vyrobit vlastní kovovou klíčenku. Z blízka si prohlédnete roboty postavené ze stavebnice Merkur, kdy ukázky jejich vlastností a schopností budou probíhat po celé odpoledne. Každý návštěvník si také bude moci prověřit svojí fantazii a zručnost v připravené merkurové dílničce. Ty nejpovedenější modely z Merkuru následně až do konce srpna vystavíme na naší výstavě. Každý dětský účastník dostane na závěr malou odměnu.

Přístupná bude také výstava Merkur, která představuje nejen všemi známou stavebnici z Police nad Metují, ale také její konkurenty a předchůdce. Díky tomu můžete na výstavě zhlédnout více jak 170 modelů z Merkuru a dalších deseti československých a světových stavebnic, které své dílky spojují za pomocí šroubků a matiček.

Jako významný host se celé akce bude účastnit také pan Jiří Mládek, majitel výstavy a jeden z nejvýznamnějších světových sběratelů Merkuru. Pan Mládek všem zvídavým návštěvníkům rád odpoví i na ty nejpodrobnější dotazy ohledně své sbírky a v 16:30 povede komentovanou prohlídku výstavy.
Odpoledne v muzeu 2021

Pro zvětšení klikněte na obrázek.


Městské muzeum Žamberk vás zve na výstavu Merkur, která bude přístupná od neděle
13. června.

Z důvodu mimořádných vládních opatření nebude výstava zahájena vernisáží.
plakat-Merkur I.

...................................................................................................................
16. 6. 2021

V neděli 13. června proběhlo neoficiální zahájení výstavy MERKUR (bez vernisáže). Věříme, že vás fotografie přilákají k návštěvě. Výstava potrvá až do 29. srpna. (Foto: pan Severa)
Merkur - vernisáž 1
Merkur - vernisáž 4
Merkur - vernisáž 5
Merkur - vernisáž 6
Merkur - vernisáž 7
Merkur - vernisáž 8

...................................................................................................................
3. 5. 2021

Informujeme Váš, že od úterý 4. května 2021 bude Městské muzeum Žamberk otevřeno ve své běžné otevírací době.

Dle platných nařízení je počet návštěvníků omezen na 1 osobu na 15 m2. V případě Městského muzea Žamberk je to 10 návštěvníků, na Domku Prokopa Diviše jsou to 3 návštěvníci. Dále platí pravidlo rozestupů 2 metry a nošení respirátorů.

Sezónu také zahajujeme na Domku Prokopa Diviše, kde bude v červnu otevřeno o víkendech. Začínáme v sobotu 8. 5. 2021, otevřeno je od 14:00 – 17:00 hodin.
Dle platných nařízení je počet návštěvníků omezen na 1 osobu na 15 m2 . Na Domku P. Diviše jsou to 3 návštěvníci. Dále platí pravidlo rozestupů 2 metry a nošení respirátorů.
Barium 05/2021 plakát
Kropenky ze sbírek Městského muzea Žamberk

Ve sbírkách našeho muzea se nachází množství domácích kropenek na svěcenou vodu. K jejich největšímu rozmachu došlo pravděpodobně v 19. století, kdy se téměř v každé venkovské chalupě cínová nebo keramická kropenka nacházela. Jejich umístění bylo různé, avšak nejčastěji byly umisťovány při vstupu do světnice nebo v blízkosti tzv. svatého koutku.

...................................................................................................................
1. 2. 2021

Představujeme Vám plán akcí na rok 2021.

(Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek.)

Plán akcí 2021 - jpg

...................................................................................................................
25. 1. 2021

Kousek památky UNESCO v Žamberku

V roce 1945 byl našemu muzeu doručen poměrně raritní dar, který tehdejší sbírkotvorná komise zapsala do sbírek pod přírůstkovým číslem 157/1945. Jednalo se kousek Velké čínské zdi, který si jako upomínku na svou cestu pravděpodobně přivezl dárce Dr. Edmund Kirsch, ředitel továrny Vonwiller a spol.

Číst dál ...

čína 1

...................................................................................................................
6. 1. 2021

Až se na svých cestách budete blížit od Hradce Králové k Žamberku, tak Vás kousek před Helvíkovicemi uvítá naše nová cedule.
Cedule Muzeum

Děkuje všem spolupracovníkům a návštěvníkům za podporu a přízeň.

Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a v novém roce hodně stěstí a zdraví.

Vaše Městské muzeum Žamberk

PF 2020
Vánoční výstava 2020 - plakát
Malá vánoční výstava je zaměřená na vánoční zvyky a tradice. Víte proč se odlévá olovo? Proč krájíme jablka? Proč a jak si pouštět lodičky ze skořápek? Všechno se dozvíte na naší výstavě.

Přístupný bude také Jedličkův mechanický betlém a nově zprovozněný mechanický betlém pana Šafáře.

Výstava bude přístupná také 24., 25. a 26. prosince.

-----------------------------
Společně s výstavou je přístupná také výstava BARIUM, která se věnuje stejnojmenému paravýsadku, který operoval v prostoru Žamberka. Výstava byla doplněna o informace k protektorátní každodennosti.
Barium plakát 2020

Městské muzeum Žamberk, ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové a Československou obcí legionářskou, Vás zve na výstavu „Operace BARIUM“, která na panelech s mnoha fotografiemi připomene nejen samotný výsadek Josefa Šandery, Josefa Žižky a Tomáše Býčka, ale také osudy jejich podporovatelů a činnost královéhradeckého Gestapa.

Na výstavě budete moci obdivovat mnoho zajímavých dobových předmětů, mezi které můžeme zařadit například unikátní a originální kombinézu, kterou měli parašutisté na sobě v době seskoku z letadla, repliku vysílačky Libuše včetně šifrovacích knih, uniformy, věci denní potřeby a osobní zbraně.

...................................................................................................................
11. 12. 2020

Nová publikace Žamberk včera a dnes je již v prodeji

Publikace Žamberk včera a dnes
S radostí informujeme, že nová publikace "Žamberk včera a dnes" je již v prodeji v Městském muzeu Žamberk a na žamberské radnici (na sekretariátu starosty a také v redakci Žamberských listů), a to za 250 Kč.

Kniha je především obrazová - věříme, že zaujme žamberské občany neobvyklým pohledem na naše město, kdy historické snímky můžete porovnat se současnou podobou, ale také mnohými snímky z ptačí perspektivy.

Jistě ji ocení i návštěvníci našeho města, kteří se v ní dozvědí to podstatné z historie i současnosti a budou mít památku na svůj pobyt v Žamberku. Publikace může být také vhodným dárkem pro vaše blízké v zahraničí, protože úvodní kapitolu přináší v anglické, německé i polské jazykové mutaci. A samozřejmě bude pěkným dárkem pro vaše blízké k Vánocům!

...................................................................................................................
1. 12. 2020

Poslechněte si Východočeské výlety a pozvánku do Žamberka a jeho okolí.
Rozhlas Pardubice - ilustrační

...................................................................................................................
15. 11. 2020

LISTOPAD 1989 V ŽAMBERKU

Představujeme vám ucelený soubor fotografií z listopadových událostí roku 1989 v Žamberku. Autorem fotografií je Hana Sklenková.

Další fotografie naleznete zde...

...a na našem Rajčeti zde.

listopad 1989/2020 - 1
listopad 1989/2020 - 3
listopad 1989/2020 - 2
B. Havlena - kluk
Dne 28. října 1968 byl v Žamberku odhalen pomník italského legionáře B. Havleny. K zítřejšímu svátku přidáváme jednu hezkou fotografii z našich sbírek, která vám snad díky nevinnosti malého chlapce dokáže vykreslit úsměv na tváři.
Hezký 28. říjen vám všem!

...................................................................................................................
7. 10. 2020

Fotografie z vernisáže výstavy Operace BARIUM, která se uskutečnila v neděli 4. října 2020 v prostorách Městského muzea Žamberk.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii - ZDE

a na našem Rajčeti - ZDE.

Barium - vernisáž 2020 - 1
Barium - vernisáž 2020 - 3
Barium - vernisáž 2020 - 4

...................................................................................................................
10. 9. 2020

Městské muzeum Žamberk Vás zve na besedu Knižní vazby Jiřího Fogla, která se bude konat ve čtvrtek 10. září od 17:00 v přízemí našeho muzea.

...................................................................................................................
11. 9. 2020

Přinášíme Vám fotografie z besedy s panem Jiřím Foglem. Děkujeme panu Foglovi a Chvátilovi za skvělou besedu a všem návštěvníkům za jejich přízeň. Těšíme se na další setkání.
Beseda - Knihařské vazby Jiřího Fogla 4
Beseda - Knihařské vazby Jiřího Fogla 3
Beseda - Knihařské vazby Jiřího Fogla 1
Beseda - Knihařské vazby Jiřího Fogla 2

...................................................................................................................
1. 9. 2020

Vážení příznivci našeho muzea,

dovolujeme si Vás pozvat na X. výtvarný Žamberk. Vernisáž se uskuteční v neděli 6. září v 15:00 hodin v přízemí Městského muzea Žamberk.

Na výstavě v 1. patře představí tradičně své obrazy žamberští výtvarníci, uvidíte i fotografie a 3D objekty, zastoupena bude technika linorytu a keramika. Protože ve druhé výstavní místnosti bude expozice věnována uměleckému knihaři p. Jiřímu Foglovi u příležitosti jeho letošního významného životního jubilea, někteří autoři zapůjčili také ukázky knižních ilustrací.

V přízemí muzea bude vystavena maketa Codexu Gigas – Ďáblovy bible.

Předběžně si Vás dovolujeme pozvat do muzea ve čtvrtek 10. září, kdy se uskuteční beseda s p. Jiřím Foglem.

X. výtvarný Žamberk

...................................................................................................................
8. 9. 2020

Přinášíme fotografie z nedělní vernisáže (6. 9. 2020)
X. výtvarný Žamberk - vernisáž 1
X. výtvarný Žamberk - vernisáž 5
X. výtvarný Žamberk - vernisáž 2
X. výtvarný Žamberk - vernisáž 3
X. výtvarný Žamberk - vernisáž 4

...................................................................................................................
24. 8. 2020

Sobota 15. srpna byla v našem městském muzeu opět ve znamení dětských her, výtvarných dílen a zábavy pro celou rodinu. Již potřetí jsme pro naše návštěvníky připravili akci Odpoledne v muzeu, která je vždy propojená s hlavní letní výstavou. Letošním tématem byly modely a modelářství. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na příští rok.
Odpoledne v muzeu - Modeláři 1

Děti se mohly podívat do skutečného letadla.

Odpoledne v muzeu - Modeláři 2

Soutěžilo se v hodu papírovou vlaštovkou.

Odpoledne v muzeu - Modeláři 3

Soutěžilo se o ceny od společnosti Teddies, Pardubického kraje, Kanceláře hejtmana Pardubického kraje a města Žamberk.

Odpoledne v muzeu - Modeláři 4

Zájemci si mohli sestavit letadlo ze špachtlí a nebo model z papíru.

Odpoledne v muzeu - Modeláři 5

Expozice muzea byla rozšířena o výstavu RC modelů letadel.

...................................................................................................................
4. 8. 2020

Modelářské odpoledne v muzeu - plakát

Městské muzeum Žamberk zároveň pro své návštěvníky připravilo zábavné odpoledne plné her a výtvarných dílniček. To se uskuteční v sobotu 15. srpna od 14 do 17 hodin.

Přijďte si zasoutěžit v hodu papírovou vlaštovkou nebo si vyrobit model ve výtvarných dílničkách. Můžete si vyrobit model městského muzea, terénního automobilu, autobusu nebo letadlo z papíru a dřeva.

Občerstvení na akci zajištěno.

Akce byla podpořena

...................................................................................................................
2. 7. 2020

Představujeme nové knihy, které máme v prodeji na pokladně našeho muzea.
Prodej - průvodčí, adresář
Prodej - Kačenka

...................................................................................................................
9. 6. 2020

Městské muzeum Žamberk vás zve na výstavu Modely a modelářství, která bude přístupná již od soboty 13. června. Z bezpečnostních důvodů nebude výstava výjimečně zahájena vernisáží.

Na výstavě uvidíte historické i současné modely lokomotiv, železniční panely s vláčky, dioramata s technikou, figurky, letadla a mnoho dalšího. Nejen nejmenší návštěvníci si budou moci hrát s modelem železnice a autodráhou. Každý si bude moci zkusit slepit vlastní papírové auto nebo sestavit zjednodušený papírový model našeho muzea.

Současně bude také přístupná celoroční minivýstava fotografií vztahujících se ke květnu 1945 v Žamberku. Těšit se můžete na méně známe snímky průjezdu Rudé armády městem, vojenských velbloudů, revolučních gard nebo ustupujících, ale stále ještě nebezpečných, nacistických vojsk.

Modely a modelářství - plakát

...................................................................................................................
16. 6. 2020

Přinášíme fotografie z výstavy Modely a modelářství.
Modeláři - vernisáž 3
Modeláři - vernisáž 5
modeláři - foto 2
modeláři - foto 1

...................................................................................................................
16. 6. 2020

Poslechněte si pozvánku na výstavu Modely a modelářství v pořadu Máme hosty - Český rozhlas Pardubice (8:35 - 8:45).
Rozhlas Pardubice - ilustrační

...................................................................................................................
7. 5. 2020

Fotografie z květnových událostí roku 1945 v Žamberku
1945 Květen 3

Vojenské velitelství nacistických vojsk v hotelu Modrá hvězda.

1945 Květen 4

Kolona prchajících německých vojáků na náměstí v Žamberku.

1945 Květen 2

Rudá armáda projíždí městem.

1945 Květen 1

Vojáci rudé armády před svým vozem.

...................................................................................................................
8. 4. 2020

MUZEJNÍ KVÍZ

Na našem facebooku jsme pro Vás připravili muzejní kvíz a zde budeme pravidelně zveřejňovat správné odpovědi.

Odpovědi na otázky ze 7. 4.:

Jaká dvě zvířata jsou zobrazena ve znaku města?
- kanec a orlice

Na okraji Vojáčkových sadů stávala mariánská kaple postavená v roce 1887, kdy byla zbourána?
- rok 1959

Odpovědi na otázky z 8. 4.:

Kterému patronovi je zasvěcen žamberský barokní kostel?
- sv. Václavovi

Kdo byl architektem žamberského kostela?
- Donato Theodor Morazzi

Odpovědi na otázky z 9. 4.:

Jak se jmenuje rozhledna postavená nad městem v roce 1932?
- Tyršova rozhledna, zvaná Rozárka, Rozálka.

Kde měla původně stát žamberská kasárna?
- v prostorách pod Černým lesem – dnešní sportovní areál

Odpovědi na otázky z 10. 4.:

Co se původně nacházelo v budově dnešní ZŠ 28. října?
- Okresní soud

Co nebo kdo dnes sídlí v budově bývalé synagogy?
- sbor Církve československé husitské

Odpovědi na otázky ze 13. 4.:

K čemu sloužila vysoká hranolovitá stavba v zámeckém parku?
- Strážní obranná věž, vodárna

Jaký tvar měl altán, který stával v parku na Rozárce?
- Tvar hříbku (houby)

Odpovědi na otázky ze 14. 4.:

Co všechno je ve městě pojmenováno po prof. Eduardu Albertovi?
- Albertinum, Albertovo náměstí, Albertova ulice, Albertova lípa

Kdo byl autorem tzv. Žamberské poštovní známky a kdy byl vydána?
- J. Herčík, vydání 1986

Odpovědi na otázky ze 15. 4.:

Na jakých místech ve městě najdeme maketu Divišova bleskosvodu?
- Před domem P. Diviše, na kruhovém objezdu, na střeše divadla

Kdo byl zakladatelem KČT v Žamberku?
- JUDr. Josef Kliment

Odpovědi na otázky ze 16. 4.:

Která slavná osobnost z hudebního života se v Žamberku narodila?
- Prof. Petr Eben

Jaké bylo datum největšího požáru Vonwillerovy továrny?
- 5. března 1906

Odpovědi na otázky ze 17. 4.:

Sochu jakého patrona nese brána oddělující zámek od města?
- Patron hasičů sv. Florián

Na kterém místě v Žamberku je veřejně přístupný otisk mušle?
- Sloup se sochou Panny Marie (Immaculata) z roku 1726 na Jiráskově náměstí

Odpovědi na otázky ze 20 . 4.:

Jak se nazývala budova z r. 1845, ve které je dnes městské muzeum?
- Kateřinský špitál

Jak se jmenoval lovecký zámeček, který stával v prostorách Zemské brány?
- Lusthaus

...................................................................................................................
4. 3. 2020

Přednáška Mgr. Jindřicha Žáka, kterou si připomeneme blížící se výročí konce 2. světové války a následnou hospodářskou situaci v Československu.

Budeme se věnovat otázce znárodnění živností a průmyslových podniků v poválečném Československu. Zmíněny budou problémy se zásobováním, které se dotýkaly také Žamberka.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 19. 3. od 17:00 v přízemí městského muzea (Vstupné 30,-).

...................................................................................................................
4. 3. 2020

Představujeme výběr z fotografií ze včerejší (3.3.2020) přednášky o bitvě u Sokolova. Přednášku navštívilo cca 30 zájemců a my všem děkujeme. Další přednáška, kterou si připomeneme blížící se výročí konce 2. světové války, se uskuteční ve čtvrtek 19. března a bude se věnovat tématu znárodnění průmyslu a živností v Československu.
Sokolovo - foto 4
Sokolovo - foto 3
Sokolovo - foto 5
Sokolovo - foto 1
Sokolovo - foto 2

...................................................................................................................
24. 2. 2020

Sokolovo

...................................................................................................................
24. 2. 2020

Přinášíme fotografie z 9. žamberského masopustu, který se uskutečnil v sobotu 22.2.2020.

Další fotografie naleznete na našem Rajčeti - ZDE

masopust 2020 -1
masopust 2020 -2
masopust 2020 -3
masopust 2020 -5
masopust 2020 -4

...................................................................................................................
7. 2. 2020

Městské muzeum Žamberk Vás zve na 9. žamberský masopust, který se bude konat v sobotu 22. února. Začínáme v 10:00 u radnice a průvod bude procházet po trase Pěší zóna - U kostela - Vojáčkovy sady - Pivnice u divadla - statek u Novotných - statek u Bednářů - Městské muzeum.

V 10:00 začne u muzea prodej zabíjačkových pochoutek, frgálů, zdravých dobrot z rakytníku, trdelníků, svařáku, čaje a mnoha dalšího. K posezení bude hrát hudba a u ohně se budete moci ohřát a opéct si špekáček.

Masopust 2020

...................................................................................................................
7. 2. 2020

Přinášíme vám další historický obrázek ze Žamberka. Tentokrát se nejedná o fotografii, ale o skleněný negativ s reklamou, který se vkládal do promítačky v biografu před zahájením promítání. Za fotografii děkujeme panu Františku Frydrychovi ml.
Foto měsíce 02/2020

...................................................................................................................
14. 1. 2020

Představujeme plán akcí pro rok 2020

Po kliknutí na obrázek budete přesměrováni na stránku s programem.

Plán akcí ke stažení v PDF zde.

Plán akcí 2020

...................................................................................................................
8. 1. 2020

Malé ohlédnutí za vánoční výstavou

V prosinci se uskutečnila v Městském muzeu Žamberk již tradiční vánoční výstava. Po pěti letech jsme se opět více zaměřili na zvyk stavění vánočních betlémů a představili jsme zajímavou kolekci z muzejních sbírek (Žamberk, Rychnov nad Kněžnou a Letohrad), od soukromých zapůjčitelů a především práce řezbářů z okolí Žamberka a Orlických hor. K nejzajímavějším exponátům patřil autorský vyšívaný betlém v dřevěné skříňce od firmy Velebný z Ústí nad Orlicí, dřevěný soustružený tzv. pohádkový betlém p. Šifaldy, nechyběly betlémy z perníku, kukuřičného šustí, paličkované krajky nebo betlém korálkový. Vystavili a nabídli jsme i reedice tištěných betlémů z nakladatelství Oftis. Po celou dobu se v přízemí muzea rozrůstal nový betlém z papírových ruliček. Prohlídky, které přilákaly 1052 dětí a dospělých, byly zakončeny u mechanického betlému žamberského soustružníka Ferdinanda Jedličky. Děkujeme všem návštěvníkům a budeme se společně těšit na XXI. vánoční výstavu plnou zvonků a zvonečků.

...................................................................................................................
10. 11. 2019

Městské muzeum Žamberk Vás zve na výstavu

XX. vánoční výstava

Vernisáž se uskuteční 1. adventní neděli (1.12.2019) od 15:00 - Vánoční písně a koledy zazpívá pěvecký sbor VIOLA Žamberk.

Návštěvníci se mohou těšit na překvapení v podobě unikátních betlémů z muzejních sbírek, od řezbářů a soukromých zapůjčitelů. V přízemí naleznete drobnosti pro Vaši vánoční inspiraci. Připraveno je také nové razítko BETLÉM.

Malí i velcí návštěvníci mohou ve výtvarných dílnách vyrobit autorské figurky do našeho originálního ruličkového betlému.

...................................................................................................................
2. 12. 2019

Přinášíme fotografie z vernisáže XX. vánoční výstavy - Betlémský příběh, která se uskutečnila první adventní neděli (1. prosince 2019). Na vernisáži vystoupil pěvecký sbor Viola a přišlo se podívat více jak 150 návštěvníků. Všem děkujeme.Výstava bude přístupná do neděle 22. prosince 2019.

Další fotografie naleznete na našem Rajčeti ZDE.

XX. vánoční - 3
XX. vánoční - 2
XX. vánoční - 4
XX. vánoční - 6
XX. vánoční - 5

...................................................................................................................
14. 11. 2019

LISTOPAD 1989 V ŽAMBERKU

Představujeme vám ucelený soubor fotografií z listopadových událostí roku 1989 v Žamberku. Podělte se s námi o vaše zážitky a fotografie - ani váš příběh by neměl být zapomenut. Autorem fotografií je Hana Sklenková.

Další fotografie naleznete zde...

...a na našem Rajčeti zde.

Listopad 1989 1
Listopad 1989 2
Listopad 1989 3

...................................................................................................................
31. 10. 2019

Představujeme nový přírůstek do muzejních sbírek a zároveň děkujeme dárkyni za její ochotu podpořit nás.
sklenička - sbírka

...................................................................................................................
23. 10. 2019

Přinášíme několik fotografií z přednášky Mgr. Jindřicha Žáka na téma Kolektivizace československého venkova, která se uskutečnila v prostorách našeho muzea v úterý 22. října 2019. Děkujeme všem posluchačům za vaší přízeň a těšíme se na další setkání.
Kolektivizace 1
Kolektivizace 2
Kolektivizace 3
Kolektivizace 4

...................................................................................................................
16. 10. 2019

Městské muzeum Žamberk si Vás dovoluje pozvat na přednášku Mgr. Jindřicha Žáka na téma KOLEKTIVIZACE ČESKOSLOVENSKÉHO VENKOVA.

Kolektivizace - plakát

Přednáškou si mimo jiné připomeneme jednu z temných stránek již třicet let zaniklého totalitního režimu.

Násilná kolektivizace československého venkova přinesla vznik více než 5,5 tis Jednotných zemědělských družstev. Rolníci - vlastníci půdy byli pokládáni za maloburžoazii, a jako takoví měli být zlikvidováni. Nuceně muselo své domovy opustit 3 – 4 tisíce zemědělských rodin jejichž členové a příbuzní byli propouštěni ze zaměstnání a děti vylučovány ze škol. Byli však i mnozí, kteří nové zemědělství vítali a s nadšením budovali nová družstva po vzoru těch sovětských.

Při přednášce si budeme povídat o tom, co předcházelo vzniku JZD, jak probíhal třídní boj na vesnici, kdo to byl tzv. kulak a kam se poděla Agrárnická strana. Používat budeme výpovědi pamětníků, dobové fotografie, materiály a filmové týdeníky.

Přednáška se uskuteční v úterý 22. října od 17:00 v prostorách městského muzea (vstupné 20 Kč).

...................................................................................................................
16. 10. 2019

Přinášíme fotografie z přednášky Voda pro Izrael - naděje pro Českou republiku, která se uskutečnila v úterý 15. 10. 2019 v prostorách Městského muzea Žamberk. Ing. Vykoukal se v první části věnoval problematice sucha v Čechách a na Moravě. Ve druhé části poté představil izraelský vodohospodářský zázrak v podobě zúrodňování pouště.
Voda pro Izreel 1
Voda pro Izreel 2
Voda pro Izreel 5
Voda pro Izreel 4
Voda pro Izreel 3

...................................................................................................................
27. 9. 2019

Městské muzeum Žamberk si Vás dovoluje pozvat na přednášku Ing. Jaromíra Vykoukala na téma VODA PRO IZRAEL – NADĚJE PRO ČESKOU REPUBLIKU.

Voda pro Izrael

Přednáška se uskuteční v úterý 15. října od 17:00 v prostorách městského muzea (vstupné 20 Kč). Přednáška má dvě části. V první se podíváme na region, kde je situace s vodou obzvláště tíživá a ve druhé potom do Izraele, kde dokázali malý vodohospodářský zázrak.

Jižní Morava je dnes jeden z nejsušších regionů ve střední Evropě. Přitom však ještě nedávná minulost ukazuje jiný stav. Kdo dnes ví, že nedaleko Brna se ještě před sto sedmdesáti lety nacházela tři velká slanovodní jezera, pravděpodobný pozůstatek pravěkého Sarmatského moře. Jak je to se srážkami, odparem a schopností krajiny Jižní Moravy zadržovat vodu?

Izrael je světovou jedničkou v péči o vodu, zavlažování a výrobě pitné vody odsolováním. Dnešní měnící se klima a postupné vysychání Evropy vede k tomu, že jeho zkušenosti jsou stále cennější. Díky nadstandardním vztahům, které naše země s tímto státem má, k těmto zkušenostem máme neomezený přístup. I o tom bude naše přednáška.

...................................................................................................................
17. 9. 2019

Přinášíme fotografie z vernisáže výstavy 90. let filatelie na Žambersku, která se uskutečnila v neděli 15. září od 14:00 v budově Městského muzea Žamberk. Děkujeme všem účinkujícím a všem návštěvníkům za jejich přízeň a těšíme se na další setkání.
Další fotografie naleznete na našem Rajčeti ZDE.
Filatelie 90 - vernisáž 2

Před vernisáží se sešli filatelisté na radnici, kde byli přivítáni panem starostou a zapsali se do pamětní knihy města.

Filatelie 90 - vernisáž 1
Filatelie 90 - vernisáž 4

V muzeu byla zřízena poštovní přepážka s příležitostným poštovním razítkem.

Filatelie 90 - vernisáž 7
Filatelie 90 - vernisáž 6
Filatelie 90 - vernisáž 8

Ve výstavní místnosti se všichni návštěvníci mohou mimo jiné těšit na zvětšeninu známky se žamberským rodákem Petrem Ebenem, která byla vydána na začátku letošního roku.

Filatelie 90 - vernisáž 5
Filatelie 90 - vernisáž 11
Filatelie 90 - vernisáž 9
Filatelie 90 - vernisáž 10
Filatelie 90 - plakát

Výstava připomene výročí klubu žamberských filatelistů, historii a sbírkové kolekce jeho členů.

Prezentovány budou vzácné známky, dopisnice, pohlednice Žamberka, poštovní razítka, tiskařské štočky a filatelistické pomůcky.
V den vernisáže bude v muzeu od 10:00 do 17:00 zřízena poštovní přepážka s příležitostným razítkem a R - nálepkou. K zakoupení bude také obálka a korespondenční lístek s pamětním přítiskem a suchou pečetí.

Vernisáž proběhne v neděli 15. září od 14:00, hudební doprovod - žáci ZUŠ P. Ebena Žamberk.

...................................................................................................................
13. 9. 2019

Napsali o nás: Klub filatelistů Žamberk slaví 90 let filatelie na Žambersku

...................................................................................................................
30. 8. 2019

V sobotu 14. září se Městské muzeum Žamberk zapojí do Dnů evropského dědictví bezplatným zpřístupněním muzejních expozic a domku Prokopa Diviše.

...................................................................................................................
1. 6. 2019

Canis Pictus Pes - plakát

Výstava v Městském muzeum Žamberk je zaměřena na vývoj psa jako domácího zvířete, jeho divoké předchůdce vlky a práci psů ve službách člověka. Představena je unikátní sbírka historických psích známek, předměty související s chovem a výcvikem psů, saně pro psí spřežení a nejvýznamnější trofeje a ocenění žamberských psů a jejich chovatelů.

Samostatně je také prezentována soukromá sbírka historických fotografií psů s názvem Canis Pictus.

Vernisáž se uskuteční v neděli 16. června od 15:00 a výstava bude přístupná každý den kromě pondělí až do 1. září.

Pro děti je ve výstavě nachystán doprovodný program, hry a jeskyně s vlky. V půlce prázdnin připravujeme akci pro rodiny s dětmi – Odpoledne v muzeu se zaměřením na psy ve službách člověka (o termínu budeme včas informovat).

Dibag - sponzor 1

...................................................................................................................
12. 8. 2019

Přinášíme fotografie z akce Odpoledne v muzeu se psy, která se uskutečnila v sobotu 10. srpna v prostorách u Městského muzea Žamberk. Děkujeme všem účinkujícím a všem návštěvníkům za jejich přízeň a těšíme se na další setkání.
Odpoledne pes 6
Odpoledne pes 1
Odpoledne pes 2
Odpoledne pes 5
Odpoledne pes 4
Odpoledne pes 3

...................................................................................................................
26. 7. 2019

Zveme Vás a vaše děti na Odpoledne v muzeu se psy

Odpoledne se psy
Žamberské městské muzeum na sobotu 10. srpna připravilo, jako součást doprovodného programu výstavy Pes, nejlepší přítel člověka, akci pro celou rodinu s názvem Odpoledne v muzeu se psy. Pro všechny návštěvníky jsou od 14:00 připraveny výtvarné dílničky, naučná stezka v okolí muzea a různé soutěže o odměny. Od 14:15 se můžete těšit na vystoupení Základní kynologické organizace Žamberk, která předvede agility a od 15:00 na vystoupení Policie ČR, která se svým psem představí výcvik čtyřnohých pomocníků a zadržení pachatele. Po celou dobu budou přístupné výstavy Canis Pictus – pes na historické fotografii a Pes, nejlepší přítel člověka, kde si můžete zblízka prohlédnout vlky v jeskyni, vyzkoušet výcvikový oblek nebo se vžít do role mushera na psím spřežení. Jednotné vstupné 20 Kč.

...................................................................................................................

26. 7. 2019

V neděli 11. srpna 2019 se od 10:00 do 17:00 zpřístupní žamberský židovský hřbitov (ohel) a od 10:30 do 17:00 Husův sbor (bývalá synagoga). Přijďte a seznamte se s židovskými památkami ve svém okolí...
Den židovských památek 2019

...................................................................................................................

12. 7. 2019

Představujeme další fotografie z našeho archivu. Tentokrát na téma Léto a koupání v Žamberku. Na fotografiích můžete vidět slavnostní otevření žamberského koupaliště, které se uskutečnilo 29. 6. 1930. Nové koupaliště disponovalo dřevěnou převlékárnou a písčitou pláží.
Koupaliště 1930 - 1

Na vyvýšeném podstavci Dr. Zlatkovič. Přihlížející lidé, z leva Kirsch, Šeps, Weirauch, Šámal, Kliment, Šašek ?, Hostovský ?, Rous ?, uč. Mareš ?.

Koupaliště 1930 - 2
Koupaliště 1930 - 3

...................................................................................................................

27. 6. 2019

Ve středu 26.6.2019 v 10:00 hodin se uskutečnilo slavnostní předání dokončené investiční akce „Rekonstrukce chodníku u Městského muzea Žamberk - nové bezbariérové napojení“.
Akce se konala za účasti vedení města Žamberk, Městského muzea Žamberk a zhotovitelské firmy Stavitelství EU s.r.o. K účasti byla zvána i široká veřejnost.
chodník-předání 2
chodník-předání 4
chodník-předání 3
chodník-předání 1

...................................................................................................................

18. 6. 2019

Fotografie z vernisáže výstavy Pes, nejlepší přítel člověka, která proběhla v neděli 16. 6. v přízemí Městského muzea Žamberk. Děkujeme panu Jiřímu Mencákovi za jeho úvodní slovo a ZUŠ Petra Ebena za hudební doprovod a navození skvělé atmosféry. Zároveň děkujeme všem návštěvníkům, kteří přišli a neváhali vyzkoušet si všechny doprovodné a herní prvky ve výstavě.

Další fotografie naleznete na našem Rajčeti ZDE.

Pes - vernisáž 1
Pes - vernisáž 4
Pes - vernisáž 3
Pes - vernisáž 2
Pes - vernisáž 6
Pes - vernisáž 5
pes - vernisáž 7

...................................................................................................................

5. 6. 2019

Představujeme Vám srovnávací fotografii z rekonstrukce chodníku před Městským muzeem Žamberk - úpravy jsou téměř dokončeny.
srovnávací muzeum chodník

...................................................................................................................

28. 5. 2019

Přinášíme fotografie z XIII. žamberské muzejní noci, která se konala v Městském muzeu Žamberk v pátek 24. května od 18:00. Návštěvníkům byla představena historie KČT Žamberk a promítnuty filmy "Za zlatým klíčem Rokytenky" a "Pochod za posledním puchýřem". Závěrem jsme si připili na druhé místo v soutěži o titul Muzeum roku 2018 a prohlédli výstavu 100 let Klubu českých turistů v Žamberku.
XIII. muzejní noc 1
XIII. muzejní noc 2
XIII. muzejní noc 3
XIII. muzejní noc

...................................................................................................................

24. 5. 2019

Přinášíme fotografie z besedy s Luborem Šušlíkem, která se v Městském muzeu Žamberk uskutečnila ve čtvrtek 22. května od 17:00. Pan Lubor Šušlík je účastníkem II. i III. odboje, účastníkem bojů o Československý rozhlas, skautem, turistickým průvodcem a přestože byl dvakrát odsouzen k trestu smrti, tak ve svých 91 letech neztrácí životní elán a dokáže zaujmout všechny generace. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří si přišli poslechnout poutavé vyprávění.
beseda Šušlík 1
beseda Šušlík 4

Pan Šušlík je nositelem nejvyššího skautského vyznamenání Řádu Stříbrného vlka.

beseda Šušlík 2

Představení figurek Československé armády, které pan Šušlík vyrábí.
Sbírku 1400 ks můžete vidět v náchodském muzeu a na tvrzi Dobrošov.

beseda Šušlík 3
beseda Šušlík 5

Lubor Šušlík přednesl i své básně, které sepsal v nacistických a komunistických lágrech.

beseda Šušlík 6

...................................................................................................................

20. 5. 2019


Městské muzeum Žamberk a jeho pracovníci obhájili II. místo v soutěži o titul Muzeum roku 2018. Je to velký úspěch nejen pro nás, ale také pro celé naše město.
Děkujeme všem, kteří nás podpořili a podporují. Vážíme si toho!
Muzeum roku 2018 - diplom II. místo

Diplom za II. místo v soutěži Muzeum roku 2018

...................................................................................................................

6. 5. 2019

Představujeme další historické fotografie z našich sbírek.

KVĚTEN 1945

Foto měsíce - květen 2019 -3

Sovětská armáda při průjezdu Žamberkem: Tank T-34 se skupinou vojáků a žamberských občanů před hotelem Panský dům.

Foto měsíce - květen 2019 -2

Sovětská armáda při průjezdu Žamberkem: Samohybné dělo se skupinou vojáků při odjezdu z náměstí směrem ke kostelu.

Foto měsíce - květen 2019 -1

Sovětská armáda v Rybné nad Zdobnicí: Průjezd trénu (zásobovacího oddílu) obcí - vůz tažen velbloudy.

...................................................................................................................

3. 5. 2019

Muzeum roku 2018

Městské muzeum Žamberk bylo opět nominováno v soutěži Muzeum roku 2018.

Naše muzeum bylo opět vyhodnoceno jako jedno z nejlepších muzeí v republice a tím jsme se (jediné městské muzeum) zařadili mezi muzea regionální a národní s desítkami zaměstnanců.Jedná se o velký úspěch nejen našich tří zaměstnanců a několika brigádníků, ale je to úspěch celého našeho města.

Vyhodnocení soutěže proběhne 16. května 2019 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Zde bude také oznámeno definitivní pořadí všech nominovaných institucí.

Děkujeme za podporu Vás všech!

...................................................................................................................

28. 4. 2019

KČT plakát

Výstava nesoucí název „100 let Klubu českých turistů v Žamberku“, která bude od 28. dubna do 5. června instalována v Městském muzeu Žamberk, bude zaměřená na nejdůležitější mezníky z historie žamberské a orlickohorské turistiky. Každého návštěvníka jistě potěší historické fotografie, turistické pomůcky, odznaky, upomínkové předměty nebo srovnání historických turistických map Orlických hor. K výročí KČT Žamberk je vydána také výroční turistická vizitka, kterou si můžete zakoupit pouze na pokladně muzea.

V sobotu 4. května se stane městské muzeum součástí pochodu Za zlatým klíčem Rokytenky a zároveň bude v muzeu zřízena poštovní přepážka, kde si návštěvníci budou moci svůj pohled či dopis orazítkovat příležitostným razítkem. Účastníci pochodu budou mít snížené vstupné.

...................................................................................................................

30. 4. 2019

Přinášíme fotografie z vernisáže výstavy "100 let Klubu českých turistů v Žamberku", která se uskutečnila v neděli 28. dubna 2019 od 15:00 v přízemí Městského muzea Žamberk. Vernisáž zahájili a doprovodili kytaristé ze Základní umělecké školy Petra Ebena v Žamberku. Děkujeme všem návštěvníkům za vaší přízeň.

Další fotografie jsou ZDE na našem Rajčeti.

Vernisáž 100 let KČT Žamberk
Vernisáž 100 let KČT Žamberk
Ing. Jiří Broulík - předseda KČT, odbor Žamberk
Mgr. Petr Hažmuka - ředitel MMŽ
Ing. Jiří Broulík, Zdeněk Cabalka, Mgr. Jindřich Žák - kurátor výstavy
Prostor výstavy s doprovodnými prvky
Prostor výstavy

...................................................................................................................

18. 4. 2019

Přinášíme fotografie z přednášky Z Moskvy až na konec světa, která se konala ve středu 17. dubna 2019. Děkujeme všem návštěvníkům a těšíme se na vaší návštěvu v neděli 28. dubna, kdy se v našem muzeu uskuteční vernisáž výstavy 100 let Klubu českých turistů v Žamberku.
Magistrála II -3
Magistrála II -2
Magistrála II -5
Magistrála II -4
Magistrála II -1

...................................................................................................................

8. 4. 2019

Přinášíme fotografie z přednášky Rumunsko - zapomenutý přítel a osvoboditel, která se konala ve čtvrtek 4. dubna 2019. Děkujeme všem návštěvníkům a těšíme se na vaši návštěvu ve středu 17. dubna, kdy se v našem muzeu uskuteční cestopisná přednáška na téma z Moskvy až na konec světa.

Další fotografie naleznete na našem rajčeti (ZDE).

Rumunsko 4
Rumunsko 2
Rumunsko 1
Rumunsko 3

...................................................................................................................

4. 4. 2019

Městské muzeum Žamberk Vás zve na přednášku

Magistrála - plakát

Přednáška se uskuteční v Městském muzeum Žamberk 17. dubna 2018 od 17:00.

Přednášejícím bude Mgr. Jiří Junek.

Čtyřčlenná výprava z Vysokého Mýta se v srpnu loňského roku vydala na 9 000 km dlouhou cestu po Transsibiřské magistrále. Chtěla zažít skutečné Rusko, okusit nezměrné dálky a navštívit místa, kde před sto lety bojovali a žili českoslovenští legionáři. Co vše výprava skutečně zažila a zda se jí podařilo dosáhnout svých cílů, uvidíte a uslyšíte na přednášce s mnoha fotografiemi a filmovými záběry.

...................................................................................................................

1. 4. 2019

Rekonstrukce chodníku u Městského muzea Žamberk

Chodník před Městským muzeem Žamberk

Od dubna bude zahájena realizace nového chodníku před městským muzeem (čp. 472). Jedná se o doplnění chodníku podél silnice I/11 v délce 25,50 m a šířce 2 m mezi stávajícími přístupovými schodišti k muzeu a parkovištěm. Součástí projektu je rekonstrukce stávajících přístupových ploch včetně schodišť. Hlavním přínosem úpravy je vytvoření bezpečného a komfortního prostoru pro pěší. Dojde ke zlepšení obslužnosti budovy muzea i k estetickému zkvalitnění řešeného prostoru. Reprezentativní plochy v průčelí muzea jsou navrženy z pískovce, plocha před vstupem bude vyhřívaná pro zamezení uklouznutí při námraze. Chodník je navržen z žulové mozaiky, napojení na stávající chodník bude provedeno ze zámkové dlažby. U obou nových schodišť bude jednostranné zábradlí, stupně budou mít žulový povrch, stejně jako nová opěrná zídka mezi nimi, nad kterou přijde nová výsadba.
Termín realizace: duben - květen, investiční náklady 941.898 Kč.

Chodník naproti parkovišti muzea

Současně s předchozí investiční akcí bude provedena také rekonstrukce části chodníku na protější straně silnice I/11 v délce 29,09 m. Dojde k rekonstrukci chodníkových ploch a přilehlého zeleného pásu, součástí jsou i sjezdy k domům čp. 582 a 583 a funkční odvodnění. Povrch chodníku bude z betonové dlažby.
Termín realizace: duben - květen, investiční náklady 276.874 Kč.

Upozornění pro řidiče a chodce

Z důvodu rekonstrukce chodníku naproti městskému muzeu a z důvodu výstavby nového chodníku u muzea bude ve dnech 1.-12. dubna stanovena přechodná úprava provozu na silnici I/11, kdy dojde ke svedení dopravy do jednoho jízdního pruhu. Prosíme řidiče i chodce, aby v tomto úseku dbali zvýšené opatrnosti. Děkujeme za pochopení!

Chodník 2
Chodník 1

...................................................................................................................

18. 3. 2019

Napsali o nás: Turisté v Žamberku slaví 100 let

...................................................................................................................

15. 3. 2019

Městské muzeum Žamberk Vás zve na přednášku

Rumunsko - zapomenutý spojenec a osvoboditel

Přednáška se uskuteční v Městském muzeum Žamberk 4. dubna 2018 od 17:00.

Přednášejícím bude Ing. Jaromír Vykoukal.

Rumunsko patřilo k nejbližším spojencům Československa již záhy po jeho vzniku. Naši republiku podpořilo v konfliktu s Maďarskem 1918 – 1920, bylo členem Malé dohody ochotným splnit své závazky i v tragických mnichovských dnech a v roce 1968 jako jeden z mála socialistických států ostře odsoudilo vpád vojsk Varšavské smlouvy.

Rumunská armáda se podílela na osvobození Československa v roce 1945 a porážku nacistů na našem území zaplatila 67 000 padlými, tedy druhým nejvyšším počtem po SSSR.

...................................................................................................................

13. 3. 2019

Malování - kancelář
V současné době se v našem muzeu pracuje hned na několika frontách. Probíhá výmalba kanceláře kurátorů a recepce muzea, proto kurátoři musí pracovat z provizorního pracoviště v expozici. Stále pracujeme na inventarizaci sbírky obrazů. V plném proudu je také příprava výstavy „100 let Klubu českých turistů v Žamberku“, kterou zahájíme vernisáží 28. dubna. Ještě dříve se však můžete těšit na besedu k tématu Rumunsko - náš zapomenutý spojenec, která se uskuteční 4. dubna (bližší informace brzy přineseme). Za výmalbu děkujeme Správě budov Žamberk.

...................................................................................................................

4. 3. 2019

akce 2+1
Naše muzeum připravilo akci pro všechny školy a třídy. Každá třída, která navštíví naše muzeum, dostane průkazku a za dvě placené návštěvy získá třetí návštěvu zdarma. Za návštěvu se považuje účast na výstavě, doprovodném programu nebo individuálním programu podle přání učitele.

...................................................................................................................

22. 2. 2019

Závěsný systém na obrazy, který jsme pořídili z dotace Pardubického kraje a Ministerstva kultury, je již v plném provozu.
rošty na obrazy s obrazy

...................................................................................................................

18. 2. 2019

První fotografie z 8. žamberského masopustu. Děkujeme všem účastníkům.
Další fotografie naleznete po kliknutí na tento text na našem rajčeti.
8. masopust 1
8. masopust 6
8. masopust 4
8. masopust 2
Masopust plakát 2019

...................................................................................................................

12. 2. 2019

Napsali o nás: V sobotu ovládne Žamberk masopustní rej

...................................................................................................................

7. 2. 2019

Výstava o životě a díle Petra Ebena

Město Žamberk, Městské muzeum Žamberk, Městský kulturní podnik FIDIKO
a Základní umělecká škola Petra Ebena

Vás zvou na soubornou výstavu o životě a díle Petra Ebena v Divišově divadle.
Vernisáž proběhne ve čtvrtek 31. ledna 2019 v 16 hodin v předsálí Divišova divadla.
Výstava bude přístupná vždy před představením a to po celý únor.
Eben Petr - u piana

...................................................................................................................

24. 12. 2018

PF 2019

Srdečně Vás zveme na výstavu

XIX. vánoční výstava
Poslední muzejní výstavou roku 2018 bude již XIX. vánoční výstava, která se zaměří tradičně na vánoční zvyky, vystaveny budou betlémy a především letos představíme vánoční koledy. Na zahájení v neděli 2. 12. jsme pozvali pěvecký sbor Viola, který už zpívá 30 let (viz ŽL č. 17/2018). Zavzpomínáme i na další koledníky, kteří v muzeu vystupovali (Corale, Korálky, Vlaštovičky, ZUŠ…). V přízemí muzea bude probíhat drobný prodej svíček, perníčků, betlémů, košíků, bižuterie, medoviny, dřevěných šperků, šitých zvířátek a prostírek a dalších drobností pro radost a potěšení. Ve výstavní místnosti v 1. poschodí budou vystaveny různé hudební nástroje (kromě housliček také třeba harmonium, citera, lyra, možná i dudy) a seznámíte se s vánočními písněmi a koledami, vše doplní obrázky a výrobky z výtvarné soutěže „Vánoční koledování“ (uzávěrka 23.11.). Další překvapení již neprozradíme, přijďte se podívat do muzea! Výstava potrvá od 2. do 16. prosince.

...................................................................................................................

11. 12. 2018

Vyhodnocení výtvarné soutěže Vánoční koledování 2018

Slavnostní vyhodnocení proběhne v přízemí Městského muzea Žamberk v neděli 16. prosince 2018 v 15.00 hodin. Prosíme, aby se k předání dostavily tyto děti (nebo případně zástupci škol a mateřských školek):

ZŠ Nádražní - Žamberk
Simona Zezulková - Štědrý večer nastal
Elen Mikysková – Tichá noc
Ela Pavelcová – Tichá noc
Markéta Malá – Nesem vám noviny
Thieu Cao Ha My - Nesem vám noviny

ZŠ speciální Neratov
Skupinová práce - Tichá noc a My tři králové

MŠ Čtyřlístek Žamberk
Třída Šnečci – Jak jsi krásné neviňátko a Narodil se Kristus Pán
Třída Veverky – Pásli ovce Valaši
Třída Včeličky – Narodil se Ježíšek a Vánoční stromeček
A dále : Vendulka Hynková
Štěpán Barvínek
Sofinka Podolská

MŠ Sluníčko Žamberk
Třída Motýlci – Pásli ovce Valaši
A dále : Izabela Nastoupilová

ZŠ 28. října Žamberk
Třída 5.A a 3.B
Nikola Plíhalová, Sára Plíhalová
Arina Chalpygina

Gymnázium Žamberk
Aneta Kristejnová , Julie Tauchmanová – Byla cesta ušlapaná
Ema Janovcová – Tichá noc
Anežka Sládková – Zpívání pod lampou

ZŠ Slatina nad Zdobnicí
Veronika Kylarová – Jak jsi krásné Jezulátko
Michaela Kopsová – Půjdem spolu do Betléma
Zuzana Hanyková a Petra Černochová

Více informací: Vladka Šulcová, MM Žamberk – tel. 734 839 674

...................................................................................................................

7. 12. 2018

Fotografie z besedy Heslo Čechoslovák, která se konala ve čtvrtek 6. 12. 2018. Děkujeme přednášejícím a všem návštěvníkům za skvělou atmosféru.

Další fotografie jsou zde.

Heslo Čechoslovák 1
Heslo Čechoslovák 2
Heslo Čechoslovák 3
Heslo Čechoslovák 4

...................................................................................................................

3. 12. 2018

Fotografie z vernisáže XIX. vánoční výstavy, která se konala v neděli 2. prosince 2018 v prostorách Městského muzea Žamberk. Děkujeme všem účastníkům a návštěvníkům. Při vernisáži vystupoval pěvecký sbor VIOLA. Návštěvníci si v průběhu výstavy mohou zakoupit nejrůznější drobnosti ke stromečku i pod stromeček.

Další fotografie naleznete na našem rajčeti ZDE.

XIX. vánoční - 1
XIX. vánoční - 3
XIX. vánoční - 2
XIX. vánoční - 6
XIX. vánoční - 4
XIX. vánoční - 5

...................................................................................................................

27. 11. 2018

Srdečně Vás zveme na besedu a autorské čtení

6. 12. 2018 od 17:00

Vyprávění o cestě syna a vnuka po stopách plukovníka Karla Škarky (1917–2000) – vojáka Vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, italského partyzána a příslušníka Československé obrněné brigády v Anglii, nositele řady italských, francouzských a československých vyznamenání - s použitím jeho válečného deníku. Vyprávět a číst Vám bude pan Karel Škarka ml., besedu povede pan Miloslav Chvátil.
Heslo Čechoslovák

...................................................................................................................

1. 11. 2018

Městské muzeum Žamberk
vyhlašuje u příležitosti XIX. ročníku vánoční výstavy
výtvarnou soutěž pro děti i dospělé na téma

VÁNOČNÍ KOLEDOVÁNÍ

Vánoce máme spojené s vůní jehličí a ozdobeným vánočním stromečkem, s pečením cukroví, s očekáváním Ježíška a těšením se na vytoužené dárky A TAKÉ S VÁNOČNÍMI PÍSNĚMI, KTERÝM SE ŘÍKÁ KOLEDY.

Pokud vás baví zpívat, hrajete na hudební nástroj nebo jen vánoční koledy posloucháte a také chcete malovat nebo vyrábět, je tato soutěž určena právě pro vás.

Očekáváme:

  • Výkresy formátu A5 – A2, zobrazující jakoukoliv českou vánoční koledu (technika libovolná – malba, koláž, muchláž…), může se jednat přímo o poznávání koledy podle obrázku, nebo obrázek s využitím např. části textu koledy, nebo o hrající koledníky…
  • Trojrozměrné práce - vyšívané obrázky, vitráže, mozaiky, díla a výrobky z modelovací hmoty, dřeva, papíru, textilu nebo těsta a dalších materiálů na téma českých koled a hudebních nástrojů

Kategorie: jednotlivci (předškoláci, školáci, mládež a dospělí) a skupinové práce

Nezapomeňte uvést název práce (koledy), jméno a příjmení autora, třídu, školu, u předškoláků, kteří nechodí do MŠ, adresu a telefon rodičů nebo e-mail, u dospělých jméno a příjmení autora, e-mail nebo telefon a věk.

Těšíme se na Vaše nápady!

Nejlepší výtvarné práce budou vystaveny na vánoční výstavě v muzeu od 2. do 17. prosince 2018 a autory odměníme v neděli 16. 12. v 15:00 hodin.

Uzávěrka soutěže: 23. listopadu 2018

...................................................................................................................

Srdečně Vás zveme na výstavu

Slavnostní vernisáž se uskuteční v neděli 7. října 2018 v 15 hodin. Na vernisáži uvidíte módní přehlídku kloboukového klubu Dantes.

Výstava nabídne sbírku známek s motivy díla Alfonse Muchy, včetně prvních Československých známek a bankovek, jejichž byl autorem.

Dále návštěvník uvidí vzácnou sbírku žamberských dopisnic ze sbírky Vladimíra Chládka s tzv. znárodněnými razítky.

...................................................................................................................

12. 10. 2018

Připravili jsme také doprovodný program pro školní skupiny, který se jmenuje PUTOVÁNÍ ZA STÁTNÍMI SYMBOLY.

Upozorňujeme, že je nutné se objednat, ale zároveň se můžete objednávat i na pondělí.

DP - 100 LET REPUBLIKY

...................................................................................................................

12. 11. 2018

VZÁCNÁ FOTOGRAFIE OSLAV NOVÉ REPUBLIKY V ŽAMBERKU

Dne 8. listopadu 1918 proběhla v Žamberku mohutná oslava samostatnosti našeho státu spojená s průvodem od sokolovny na náměstí. Odpoledne se konal promenádní koncert Hudebního sboru a večer slavnostní akademie v sokolovně.
Oslavy 28. říjen 1918

...................................................................................................................

31. 10. 2018

Napsali o nás: „Máme republiku, přišel telegram“. Převrat ale potvrdili až druhý den

...................................................................................................................

19. 10. 2018

Městské muzeum má nové vybavení depozitáře

V měsíci září byla v prostorách depozitáře Městského muzea v Žamberku (bývalá Speciální škola) odbornou firmou namontována sada vertikálních výsuvných roštů, sloužících především k uložení sbírek obrazů. Uložení sbírek tímto způsobem je výhodný pro přehlednou manipulaci a především šetří místo v depozitáři. Jednotlivé rošty jsou totiž umístěny přibližně jen 35 cm od sebe. V případě potřeby lze jednotlivý rám vysunout. Finance na tento projekt se podařilo získat z dotace Ministerstva kultury za přispění Města Žamberk.

Přestavěný depozitář, tak postupně získává moderní vybavení na odborné uložení sbírkových předmětů.

rošty depo 3
rošty depo 2

...................................................................................................................

15. 10. 2018

Napsali o nás: 100 let republiky trochu jinak

...................................................................................................................

11. 10. 2018

Napsali o nás: Výstava 100 let republiky láká na Muchovy známky i sedícího Masaryka

...................................................................................................................

10. 10. 2018

Přinášíme fotografie z nedělní (7. 10.) vernisáže výstavy 100. LET REPUBLIKY.

Další fotografie naleznete na našem Rajčeti po kliknutí na tento text.

Autorem fotografií je pan Josef Šulc, děkujeme!

100 let 6

...................................................................................................................

3. 10. 2018

fotograf

Na vernisáži se budete moci vyfotit s dámami

z kloboukového klubu profesionálním fotografem

p. Josefem Šulcem ze Žamberka. Vaše foto si pak

můžete objednat u p. Šulce v ateliéru FOTO – Žamberk

v Nádražní ulici, kde Vám ho pošlou zdarma

na e-mailovou adresu, nebo zhotoví fotografií..

www.fotozamberk.cz

.

. .

. . .

...................................................................................................................

27. 9. 2018

Malé lákadlo na vernisáž - módní přehlídka kloboukového klubu Dantes, která návštěvníkům přiblíží období doznívající secese.

(http://www.kloboukovyklub.cz),

lákadlo 100. let rep 1
lákadlo 100. let rep 2

9. ročník výstavy VÝTVARNÝ ŽAMBERK

Podzimní výstavy v žamberském muzeu patří pravidelně každé 2 roky prezentaci žamberských výtvarníků. Pod názvem Výtvarný Žamberk se letos již po deváté představí současní tvůrci výtvarného umění ze Žamberka a okolí se širokou škálou námětů a výtvarných technik. „Kreslit neznamená jen reprodukovat obrysy, kresba netkví jen v čáře, kresba, to je výraz, vnitřní forma, plán, modelace…“. V letošním roce uvidíte především olejomalby, akryl, kresbu a kombinovanou techniku pravidelně vystavujících autorů – Tomáše a Jana Čečetkových, Lenky a Luboše Kosohorských, Martiny Novotné. Domek P. Diviše, od jehož narození letos uplynulo 320 let, přináší olejomalba Jana Polanského, podruhé se v muzeu představí Alena Šalamonová, žijící na Slovensku. Nebudou chybět fotografie Hany a Martina Sklenkových nebo koláže Ervína Kukuczky. Oči návštěvníků přilákají 3 vystavené objekty Martiny Jirčíkové nebo rodinný komiks. Nejmladší účastnicí je studentka Fakulty výtvarného umění VUT Brno Eliška Dytrtová s barevnými variacemi. Pro všechny jmenované snad platí: Jen trpělivost! Nespoléhejte na inspiraci! Vůbec neexistuje. Jediné vlastnosti umělce jsou: moudrost, pozornost, upřímnost a vůle. Zveme Vás k návštěvě výstavy obrazů a prací, které vyjadřují pocity autorů. Navštivte Výtvarný Žamberk!
Výtvarný Žamberk 9.

...................................................................................................................

21. 9. 2018

...................................................................................................................

18. 9. 2018

Napsali o nás: Výtvarný Žamberk letos podeváté

...................................................................................................................

12. 9. 2018

Přinášíme fotografie z nedělní (9. 9.) vernisáže výstavy 9. VÝTVARNÝ ŽAMBERK. Na vernisáž přišla většina vystavujících autorů a cca 50 návštěvníků. Všem chceme poděkovat za účast a budeme se těšit na příště.

Další fotografie jsou zde.

9. výtvarný Žbk 1
9. výtvarný Žbk 4
9. výtvarný Žbk 6
9. výtvarný Žbk 5

...................................................................................................................

9. 9. 2018

Poslechněte si rozhovor o Pastvinské přehradě a o výstavě k 80. výročí jejího vzniku. Výstava bude v našem muzeu přístupná až do konce listopadu. (čas 17:10 min.)
Putování po přehradách

...................................................................................................................

14. 8. 2018

Přinášíme fotografie z nedělní (12. 8.) akce ODPOLEDNE V MUZEU – Les hrou. Na doprovodný program k výstavě Myslivost a lesnictví na Žambersku se přišlo podívat rovných 130 malých i velkých návštěvníků. Všem chceme poděkovat za účast a budeme se těšit na další ODPOLEDNE V MUZEU.

Další fotografie jsou zde.

Les hrou
Les hrou 7
Les hrou 1
Zády kurátor výstavy a programu Mgr. Jindřich Žák
Les hrou 4
Les hrou 5
Les hrou - plakát

Dovolujeme si Vás pozvat na program ODPOLEDNE V MUZEU s tématem LES HROU.

Odpoledne v muzeu se uskuteční v neděli 12. srpna 2018 od 14:00 do 17:00.

Těšit se můžete na:

14:00 Dětské dílničky (odlévání stop zvěře ze sádry, poznávání živočichů)

14:00 Zpřístupnění krátké naučné stezky v okolí muzea

15:00 Ukázka dravců a práce sokolníka

15:30 Komentovaná prohlídka výstavy

Výstava Myslivost a lesnictví na Žambersku bude přístupná po celou dobu programu.

Vstupné na výstavu a program 20 Kč

Současně s programem probíhá i Den židovských památek. Židovský hřbitov s expozicí budou zpřístupněny zdarma od 10:00 od 17:00.

...................................................................................................................

13. 7. 2018

Přinášíme odkaz na rozhovor o Prokopu Divišovi, který vysílal Český rozhlas (klikněte na obrázek).
Domek PD z I/11

...................................................................................................................

18. 6. 2018

Fotografie z vernisáže výstavy „Myslivost a lesnictví na Žambersku“, která se uskutečnila

17. 6. 2018 (další fotografie naleznete po kliknutí na text).

Myslivost 5
Kurátor výstavy Mgr. Jindřich Žák
Myslivost 1
Myslivost 7
Myslivost 4

...................................................................................................................

20.5.2017

Dovolujeme si Vám oznámit, že letošní ročník Svátků dřeva se nekoná.

Mgr. Petr Hažmuka, Městské muzeum Žamberk
ředitel
tel: 465 611 474
hazmuka@muzeumzamberk.cz

počítadlo.abz.cz

Počítadlo vloženo 5.6.2017.

administrace webu