Tyršova rozhledna

OTEVÍRACÍ DOBA

1.5. - 14.6.So - Ne 10.00 - 17.00
15.6. - 15. 9.Po - Ne 10.00 - 17.00
16.9. - 31.10.So - Ne 10.00 - 17.00

Od 1. 5. do 31. 10. otevřeno i ve státní svátky.
V uvedené dny je otevřeno i v případě nepříznivého počasí.
Vstupné: 25,- Kč dospělé osoby;15,- Kč děti, studenti, důchodci, ZTP; děti do 3 let zdarma

Rozhledna úvodní

Historie rozhledny

Město Žamberk obklopuje krásná krajina, a tak bylo před téměř sto lety v souvislosti se vzrůstající oblibou turistiky rozhodnuto vybudovat na vrchu nad městem rozhlednu. Tyršova rozhledna, zvaná také Rozálka či Rozárka, byla postavena podle návrhu architekta Theodora Petříka a její slavnostní otevření se konalo při příležitosti státního svátku 28. října 1932. Plán stavby ve tvaru husitské hlásky byl převzat z projektu rozhledny Hýlačka u Tábora z roku 1920 – nejstarší dřevěné rozhledny v ČR. Obě vyhlídkové věže proto byly téměř identické, původně kryté dřevěným šindelem, který později nahradily eternitové šablony. Dnes z těchto dvojčat stojí pouze žamberská rozhledna, Hýlačka 1. ledna 2012 do základů vyhořela. Na místě dřevěné Hýlačky nyní stojí otevřená ocelová konstrukce připomínající svým tvarem původní stavbu. Žamberská Rozálka má v současnosti – po vzoru dřívější Hýlačky – stříbřitě šedou barvu.

V roce 2004 byl interiér rozhledny doplněn o dřevěný strop ve vstupním prostoru, byla sem přivedena elektřina, zpevnilo se nejdelší schodiště a vyměnila se okna. Do středu vyhlídkového patra byla podle návrhu RNDr. Jana Vítka umístěna kovová rozhledová růžice. V roce 2015 bylo zrenovováno opláštění věže, kdy původní eternitové šablony a červené oplechování nahradila střešní krytina a oplechování ve stříbrné barvě.

Základna dvacetimetrové vyhlídkové věže stojí v nadmořské výšce 468 m n. m., rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny – první ve výšce 16 m, druhou těsně pod vrcholem. Do prvního vyhlídkového patra vede 60 dřevěných schodů a do druhého dalších 16 schodů. Parapety oken ve vyhlídkových patrech byly v roce 2020 osazeny panoramatickými tabulemi s popisky. Z ochozu se otevírá výhled na Orlické hory, Bukovou horu a Suchý vrch, západním směrem na litický Chlum a za příznivých podmínek je možné spatřit i Krkonoše.

V přízemí rozhledny je umístěna část dřevěného prkna s nápisy dokumentujícími průběh stavby v roce 1932, v galerii najdete fotografie a obrázky rozhledny, ale také další příležitostné výstavy.

Rozhlednu obklopuje klidné prostředí s parkovou úpravou, které láká k posezení a odpočinku. V průběhu otevírací doby rozhledny je možné nahlédnout do barokní kaple sv. Rozálie, stojící nedaleko.